-ᴥᴥ** خــــــدا می بــیـند **ᴥᴥ҈−
نویسندگان


کربلا....چهارشنبه هشتم محرم الحرام سال 61 هجری قمری

 هر لحظه تب عطش در خیمه ها افزون می شد، امام(ع) برادرش عباس را به همراه عده ای شبانه حرکت داد. آنها با یک برنامه ی حساب شده، صفوف دشمن را شکسته و مشکها را پر از آب کردند و به خیمه ها برگشتند.

 ملاقات امام(ع) با عمرسعد:

حضرت فرمود:« ای پسر سعد! ایا با من مقاتله می کنی و از خدا هراسی نداری؟» ابن سعد گفت:« اگر از این گروه جدا شوم، خانه ام را خراب و اموالم را از من می گیرند و من بر حال افراد خانواده ام از خشم ابن زیاد بیمناکم.» حضرت فرمود:« تو را چه می شود؟ خدا جان تو را به زودی در بستر بگیرد و تو را در روز قیامت نیامرزد...گمان می کنی که به حکومت ری و گرگان خواهی رسید؟ به خدا سوگند چنین نیست و به آرزویت نخواهی رسید

 عبیدالله طی نامه ای عمر بن سعد را تهدید به عزل و برکناری کرده، می گوید:« اگر از فرمان من سر باز زنی، مسئولیت لشکر را به شمر بن ذی الجوشن واگذار خواهم کرد

 سخن امام حسین(ع) با یارانش

« ای بزرگ زادگان! صبر پیشه کنید که مرگ جز پلی نیست که شما را از سختی و رنج عبور داده و به بهشت پهناور و نعمتهای همیشگی آن می رساند.امام حسین (ع) :

مَن حاوَلَ اَمراً بمَعصِیَةِ اللهِ کانَ اَفوَتَ لِما یَرجُو وَاَسرَعَ لِمَجئ ما یَحذَرُ


آن که در کاری که نافرمانی خداست بکوشد امیدش را از دست می دهد و نگرانیها به او رو می آورد.

الکافی،ج2،ص373)(الکافی،ج4،ص117)
[ پنجشنبه 30 مهر 1394 ] [ 11:01 ق.ظ ] [ بنده ی خدا ]

هفتم محرم: ممنوعیت استفاده از نهر فرات برای کاروان امام حسین علیه السلام به دستور عمربن سعد. (61 ه . ق)

این واقعه ناجوانمردانه، سه روز پیش از شهادت امام حسین علیه السلام بود، البته حضرت ابوالفضل علیه السلام از سیاهی شب استفاده می کرد و برای خیمه ها آب می آورد. ولی از بامداد تا شامگاه روز عاشورا هیچ گونه آبی برای امام حسین علیه السلام و یارانش و کودکانش مهیا نشد.

منبع http://www.hawzah.net


امام حسین (ع) :

ان الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی ألسنتهم یحوطونه ما درّت معائشهم فإذا محصّوآ بالبلاء قلّ الدیّانون
 

همانا مردمان بنده دنیایند و دین لقلقه زبان آنهاست و هر جا منافعشان [به وسیله دین ]بیشتر تأمین شود

 زبان مى چرخانند و چون به بلا آزموده شوند آنگاه دین داران اندكند.

تحف العقول/ 245)
[ چهارشنبه 29 مهر 1394 ] [ 07:57 ق.ظ ] [ بنده ی خدا ]


کربلا....دوشنبه ششم محرم الحرام سال 61 هجری قمری

دعوت «حبیب بن مظاهر» از طایفه ی بنی اسد برای یاری امام حسین علیه السلام

 

 عمر بن سعد نامه ای را از عبیدالله دریافت می دارد که مضمون آن چنین است: من از لشکر سواره و پیاده چیزی را از تو فروگذار نکردم، و توجه داشته باش که مأمورانی سپرده ام تا هر روز وضعیت را به من گزارش کنند.

 حبیب بن مظاهر از حضرت اجازه می گیرد تا نزد طایفه ای از بنی سعد که در آن نزدیکی ها زندگی می کردند رفته و آنان را به یاری فرا خواند، حضرت اجازه دادند. حبیب نزد آنها رفت و گفت:« امروز از من فرمان برید و به یاری حسین(ع) بشتابید تا شرف دنیا و آخرت از آن شما باشد». تعداد 90 نفر به پا خاستند و حرکت کردند، اما در میان راه با لشکر عمر بن سعد برخورد کردند و چون تاب مقاومت نداشتند، پراکنده شده و برگشتند. حبیب به نزد حضرت رسید و جریان را تعریف نمود. حسین گفت:« لا حول و لا قوه الا بالله»

 نامه امام از کربلا به برادرش محمد بن حنفیه و بنی هاشم

« مثل این که دنیا اصلاً وجود نداشته(اینگونه دنیا بی ارزش و نابود شدنی است) و آخرت همیشگی و دائم بوده و هست.


منبع:  radioquran.ir
[ سه شنبه 28 مهر 1394 ] [ 06:57 ب.ظ ] [ بنده ی خدا ]

کربلا....یکشنبه پنجم محرم الحرام سال 61 ه.ق  اعزام سپاه ابن زیاد جهت ممانعت از حرکت مردم کوفه برای یاری امام حسین علیه السلام .

نیروهای پراکنده در سطح شهر کوفه کم کم جمع شده و به لشکر عمر بن سعد می پیوندند. نوشته اند: شیث بن ربعی با هزار سوار به سوی کربلا روان شد.

 عبیدالله عده ای را مأموریت داد تا در مسیر کربلا بایستند و از حرکت کسانی که به قصد یاری حسین(ع) از کوفه خارج می شوند، جلوگیری کنند.

 چون گروهی از مردم می دانستند که جنگ با امام حسین(ع) در حکم جنگ با خدا و پیامبر است، در اثنای راه از لشکر دشمن جدا شده و فرار می کردند. نوشته اند: فرماندهی که از کوفه با هزار جنگجو حرکت کرده بود، چون به کربلا رسید، سیصد یا چهارصد نفر همراه او بودند و بقیه چون اعتقادی به این جنگ نداشتند، اقدام به فرار می کردند.

از سخنان امام حسین(ع) با سپاه دشمن

« هیهات ما تن به ذلت نخواهیم داد. خدا و رسول او و مؤمنان هرگز برای ما ذلت و خواری را نپسندیدند. دامنهای پاکی که ما را پرورده است و سرهای پرشور و مردان غیرتمند هرگز فرومایگان را بر کشته شدن مردانه ترجیح ندهند.


  

منبع:  radioquran.ir
[ دوشنبه 27 مهر 1394 ] [ 01:07 ب.ظ ] [ بنده ی خدا ]

کربلا....شنبه چهارم محرم الحرام سال 61 هجری قمری

 عبیدالله بن زیاد در مسجد کوفه مردم را چنین خطاب کرد:

«ای مردم! خاندان ابوسفیان را آزمودید و آنها را چنان که می خواستید یافتید! و یزید را می شناسید که دارای رفتار و روشی نیکوست که به زیردستان احسان می کند و بخشش های او بجاست! و پدرش نیز چنین بود! اکنون یزید دستور داده تا بین شما پولی تقسیم نمایم و شما را به جنگ با دشمنش حسین بفرستم». سپس دستور داد در تمام شهر ندا کنند و مردم را برای جنگ آماده ی حرکت سازند.

 شمر بن ذی الجوشن با چهار هزار جنگجو، یزید بن رکاب با دوهزار جنگجو، حصین بن نمیر با چهار هزار جنگجو، مضایر بن رهینه با سه هزار جنگجو، و نصر بن حرشه با دوهزار جنگجو برای جنگ با حسین(ع) اعلام آمادگی کرده و حرکت به سوی کربلا را آغاز کردند.

 امام در پاسخ قیس بن اشعث که سفارش به بیعت با یزید می کرد، فرمود:

« نه به خدا سوگند، دست ذلت در دست آنان نمی گذارم و مانند بردگان از صحنه ی جنگ با آنان فرار نمی کنم.


منبع:  radioquran.ir
[ یکشنبه 26 مهر 1394 ] [ 01:12 ب.ظ ] [ بنده ی خدا ]


سوم محرم: خریداری قسمتی از ارض کربلا توسط امام حسین علیه السلام این اراضی همان مکانی است که قبر مطهر در آن قرار دارد. (61 ه . ق)

ـ ورود سپاه «عمربن سعد» به سرزمین کربلا (61 ه . ق)

عمربن سعد در روز جمعه سوم محرم الحرام سال 61 قمری به همراه چهارهزار نیروی جنگی وارد کربلا شد و فرماندهی آنان را بر عهده گرفت. عمربن سعد به خاطر دستیابی به حکومت ری که هرگز به آن نایل نیامد، فرماندهی سپاه یزید را پذیرفت و مرتکب جنایات بزرگ غیرانسانی شد.


منبع http://www.hawzah.net
[ شنبه 25 مهر 1394 ] [ 02:04 ب.ظ ] [ بنده ی خدا ]


نینوا ( و کربلا)... پنج شنبه دوم محرم الحرام سال 61 هجری قمری


  نینوا جایی است که حرّ دستور یافت حضرت را در بیابانی بی آب و علف و بی دژ و قلعه فرود آورد. امام(ع) برای اقامت در محل مناسبتری، به حرکت خود ادامه داد تا به سرزمینی رسید. اسم آنجا را سئوال فرمود؛ تا نام کربلا را در جواب شنید، گریست و فرمود:« پیاده شوید، اینجا محل ریختن خون ما و محل قبور ماست. و همین جا قبور ما زیارت خواهد شد، و جدّم رسول خدا چنین وعده داد.» سپس اصحاب امام(ع) پیاده شدند و بار و اثاثیه را فرود آوردند. سپاه حرّ نیز در ناحیه ی دیگری در مقابل امام اردو زدند.

 حضرت(ع) اهل بیت خود را جمع کرده، نظری بر آنها افکند و گریست. سپس فرمود:« خدایا! ما را از حرم جدّمان راندند، و بنی امیه در حقّ ما ستم روا داشتند. خدایا! حق ما را از ستمگران بستان و بر دشمنان پیروز گردان«.

 عبیدالله بن زیاد نامه ای بدین مضمون برای حضرت نوشت: خبر ورود تو به کربلا رسید. من از جانب یزید بن معاویه مأمورم سر بر بالین ننهم تا تو را بکشم و یا به حکم من و حکم یزید بن معاویه باز ایی! والسلام. امام(ع) فرمود: این نامه را جوابی نیست! زیرا بر عبیدالله عذاب الهی لازم و ثابت است.

 امام حسین(ع) چون نامه ی ابن زیاد را خواند، فرمود:

رستگار نشوند آن گروهی که خشنودی مردم را با غضب پروردگار خریدند.(خشنودی مردم را بر غضب خدا مقدم داشتند)


منبع:  radioquran.ir
[ جمعه 24 مهر 1394 ] [ 10:11 ق.ظ ] [ بنده ی خدا ]

نامه کوفیان و دعوت از امام حسین (ع)

مدت چندانی از ورود امام(ع) به مکه نگذشته بود که شیعیان عراق  خبر مرگ معاویه را دریافت کردند و از سرپیچی امام حسین(ع) و ابن زبیر از بیعت با یزید با خبر شدند. از این رو در منزلسلیمان بن صُرَد خزاعی گرد آمدند و اقدام به نوشتن نامه‌ای به امام و دعوت از ایشان به کوفه نمودند.

آنها نامه را به همراه عبداللّه بن سَبعِ هَمْدانی و عبداللّه بن وال به نزد امام فرستادن  آن دو، در دهم رمضان در مکه به نزد امام حسین(ع) رسیدند

دو روز پس از ارسال این نامه، کوفیان قیس بن مسهر صیداوی، عبدالرحمن بن عبداللّه بن کدِنِ اَرحَبی و عُمارَة بن عُبَید سَلولی را با صد و پنجاه نامه (که هر نامه شامل امضای یک تا چهار نفر بود) به سوی امام(ع) فرستادند دو روز بعد نیز نامه‌هایی به همراه دو قاصد به نام‌های هانی بن هانی سبیعی و سعید بن عبدالله حنفی نزد امام(ع) فرستاده شد

محتوای همه این نامه‌ها درخواست از حضرت(ع) برای آمدن به کوفه بود. حتی کسانی مانند شَبَث بن رِبعی و حَجّار بن اَبجَر عجلی و عمرو بن حَجّاج زُبَیدی از سران هواداران حکومت بنی امیه نیز به امام(ع) نامه نوشتند و از آن حضرت(ع) درخواست کردند تا به کوفه برود

امام(ع) از پاسخ دادن به نامه‌ها خودداری می‌کرد تا اینکه حجم نامه‌ها بسیار زیاد شد تا جایی که نقل شده در یک روز، ششصد نامه از مردم کوفه به دست امام(ع) رسید و پس از آن نیز، سیل نامه‌ها ادامه داشت و به گفته برخی منابع تعداد نامه‌ها به دوازده هزار رسیدولی با توجه به اینکه هر نامه دربردارنده چند امضا بود، به نظر می‌رسد دوازده هزار نفر درست باشد نه دوازده هزار نامه.

آن گاه امام(ع) نامه‌ای نوشت و به هانی بن هانی سبیعی و سعید بن عبدالله حنفی داد. در این نامه آمده:

...من، برادرم، عموزاده ام و فرد مورد اعتماد از اهل بیتم را می‌فرستم. به او گفته‌ام تا از حال و کار و عقیده شما مرا آگاه سازد. اگر او به من نوشت که آراى شما همان است که در نامه‌هایتان آمده، نزد شما خواهم آمد.

امام در ادامه افزود:

فَلَعَمرى ما الإمامُ إلاّ الحاکِمُ بالکتابِ، القائمُ بالقِسطِ، الدائنُ بدینِ الحقِ، الحابِسُ نَفسَهُ عَلى ذاتِ اللّهِ و السّلام.

امام، فقط کسی است که به کتاب خدا عمل کند، عدالت را اجرا نماید، به دین حق باور داشته باشد و خود را وقف خداوند کند.

 

سفیر امام(ع) در کوفه

 

امام(ع) نامه‌ای به مردم کوفه نوشت و آن را به پسر عمویش مسلم بن عقیل داد تا عازم عراق شود و اوضاع و احوال آنجا را بررسی کند و به ایشان گزارش دهد. مسلم در نیمه ماه رمضان، مخفیانه از مکه بیرون رفت و در پنجم شوال به کوفه رسید و مسلم پس از رسیدن به کوفه در خانه‌ مختار بن ابی عبیده و بنابر برخی روایات در خانه مسلم بن عوسجه ساکن شد.ادامه مطلب

[ پنجشنبه 23 مهر 1394 ] [ 09:34 ق.ظ ] [ بنده ی خدا ]


مپندار که تنها عاشورائیان را بدان بلا آزموده اند و لاغیر 

صحرای بلا به وسعت همه تاریخ است 


ای دل چه میکنی؟ میمانی یا میروی؟ 

داد از آن اختیار که تو را از حسین(ع) جدا کند 

سید مرتضی آوینی 

چه کوتاه است فاصله ظهر غدیر تا ظهر عاشورا روز بالا رفتن دست

علی (ع) توسط پیامبر (ص) تا روز بالا رفتن سرحسین(ع) درکربلا


چه سخت است

تشخیص حق از باطل برای اهل زمان و


 این عبرتیست برای بشر.


 خدایا بصیرت عطا کن تا مانند اهل کوفه نباشیم که

 آیندگان ما را نکوهش کنند.

 [ پنجشنبه 23 مهر 1394 ] [ 09:00 ق.ظ ] [ بنده ی خدا ]

 سعی کن حرص و طمع خانه خرابت نکند 

 غافل از واقعه روز حسابت نکند

                                        

  ای که دم می زنی از عشق حسین بن علی 


   آنچنان باش که ارباب جوابت نکند
خیمه ماه محرم زده شد بر دل ما / باز نام تو شده زینت هر محفل ما

                                                                              

   جز غم عشق تو ما را نبود سودایی / عشق سوزان تو آغشته به آب و گل مایادمان باشد
اول نماز حسینیءبعد عزای حسینی!

اول شعور حسینی ءیعد شور حسینی!

محرم و صفر زمان بالیدن است نه فقط نالیدن!

بساطش آموزه است نه موزه!

تمرین خوب نگریستن است نه فقط خوب گریستن

 
[ چهارشنبه 22 مهر 1394 ] [ 03:06 ب.ظ ] [ بنده ی خدا ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

درباره وبلاگ


فراز 47 دعای جوشن کبیر:

(47) یَا نُورَ النُّورِ یَا مُنَوِّرَ النُّورِ یَا خَالِقَ النُّورِ

یَا مُدَبِّرَ النُّورِ یَا مُقَدِّرَ النُّورِ یَا نُورَ کُلِّ نُورٍ

یَا نُورا قَبْلَ کُلِّ نُورٍ یَا نُورا بَعْدَ کُلِّ نُورٍ

یَا نُورا فَوْقَ کُلِّ نُورٍ یَا نُورا لَیْسَ کَمِثْلِهِ نُورٌبه آیت الله بهجت (ره) گفتند :

کتابی در زمینه اخلاق معرفی کنید

فرمودند :
لازم نیست یک کتاب باشد
یک کلمه کافیست
که بدانی :

أَلَمْ یَعْلَم بِأَنَّ اللَّـهَ یَرَىٰ

"خـــــــدا می بینــــد"آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
آیه قرآن
کد موزیک آنلاین برای وبگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic